С провеждането в присъствен и онлайн формат на 4-5 септември 2020 год. в Будапеща на индексираната в Web of Science 58-ма международна научна конференция по Социално и икономическо развитие (ISSN: 1849-7535) вече петнадесет преподаватели и докторанти от катедра „Финанси и кредит“ при СА “Д. А. Ценов“ са с публикации във водещите световни бази данни с научна информация. Списъкът на авторите, достигнали тази най-висока кота на научна продукция включва с шест SCOPUS/WoS публикации проф. д-р Андрей Захариев, с 4 публикации доц. д-р Стоян Проданов, с две индексирани публикации съответно доц. д-р Анелия Радулова, гл. ас. д-р Петко Ангелов, хон.преп. д-р по ик. Александрина Александрова и хон. преп. д-р по ик. Силвия Заркова. С една публикация в индексиращите бази данни на WoS са хон. проф. д-р Румяна Лилова, доц. д-р Людмил Кръстев, гл. ас. д-р Димитър Костов, гл. ас. д-р Цветан Павлов, гл. ас. д-р Марияна Павлова-Бънова, гл. ас. д-р Танер Исмаилов и гл. ас. д-р Стефан Станимиров. Списъкът от автори се допълва и от двама докторанти в процедура по защита – докт. Кристи Маринова с научен ръководител декана на факултет „Финанси“ проф. Андрей Захариев (WoS публикацията “The Bank Insolvency: from Lehman Brothers to COVID-19 (international remarks and national peculiarities)”) и докт. Николай Здравков с научен ръководител доц. Стоян Проданов, който е начело на финансовата катедра за мандат 2020-2024 год. (WoS публикацията „The Brokerage Insurance Companies under COVID-19 Framework (the Bulgarian experience)“. Финансова подкрепа за професионалния превод и навременното отпечатване на тези две изследвания бе дадена от академична фондация „Проф. д-р Минко Русенов“, като след индексирането на сборника таксите за публикуване ще бъдат насочени за мостово възстановяване от специално перо от целевата субсидия за присъща на СА „Д. А. Ценов“ научна дейност.
SCOPUS е библиографска и реферираща база данни и инструмент за проследяване на цитируемостта на статиите, публикувани в научните издания. Тя индексира 18 000 научни издания по технически, медицински и хуманитарни науки от 5000 издатели, публикуващи научни списания, материали от конференции и серийна книжна периодика. Разработчик и собственик на SCOPUS е издателската корпорация Elsevier.
Web of Science предоставя достъп до бази данни, които съдържат изчерпателни данни за цитиране в 256 академични области на научни изследвания. Първоначално е разработена от Института за научна информация (ISI) и понастоящем се поддържа от Clarivate Analytics. Индексираната в SCOPUS научна периодика се групира в 4 квартила, в зависимост от известността на изданието, цитириуемостта и трудността за одобрение в режим двойно-сляпо рецензиране на научните ръкописи. Попадащите в първия квартил SCOPUS Q1 публикации се равняват на 4 публикации от WoS и респ. 4 публикации oт последния квартил SCOPUS Q4. Tези от втория квартил са с мащаб 3:1, а тези от третия квартил са с мащаб на принос за научната институция от 2:1.
На база на регистрираните в двете бази публикации и цитирания на преподаватели и докторанти от висшите училища се формират показатели за качество във висшето образование, респ. размер на бюджетната субсидия и се определя съществена част от рейтинга на висшите училища. С новите промени в Закона за висшето образование се дефинира и разписана политика за развитието на всяко държавно висше училище със стратегически цели и задачи, целеви стойности и показатели за изпълнението им. Над 90% от отчетените от финансовата катедра авторски заглавия с индексирана научна продукция са от 2019 и 2020 год. и ще дадат съществен принос за показателите на СА „Д. А. Ценов“ за качество, политика за развитие, рейтинг и бюджетна субсидия. През 2021 год. предстои и акредитация от НАОА на докторска програма „Финанси, парично обращение, кредит и застраховка (Финанси)“ към катедра „Финанси и кредит“, където в момента над 60 докторанти от шест държави се намират в различен етап на разработка на своите докторски тези.