#

Д-р по ик. Кристи Маринова и д-р по ик. Николай Здравков защитиха на най-високо ниво дисертации със значима приложна стойност в свищовската финансова катедра (9.10.2020 год.)

Д-р по ик. Кристи Маринова и д-р по ик. Николай Здравков защитиха на най-високо ниво дисертации със значима приложна стойност в свищовската финансова катедра (9.10.2020 год.)
Дата: 09.10.2020 | Преглеждания: (4735)

Две успешни докторски защити с високо научно ниво и значима приложна стойност бяха проведени на 09.10.2020 г. в СА „Д. А. Ценов“ на докторанти, обучаващи се в самостоятелна и задочна форма на докторантура по докторска програма „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка (финанси)“ към катедра „Финанси и кредит. Защитите бяха организирани в присъствен (Заседателна зала „Ректорат“ на СА „Д. А. Ценов“) и онлайн формат, чрез системата Big Blue Button (bbb.uni-svishtov.bg), съобразно спазването на необходимите противоепидемиологични мерки.

Началото бе поставено от доктор по икономика Кристи Христова Маринова, която успешно защити дисертационен труд на тема: Управление на балансовите позиции и превенция при банкова несъстоятелност: регулаторни предизвикателства и емпирични свидетелства". Работата на докторантката се осъществява под вещото ръководство на проф. д-р Андрей Захариев – декан на факултет „Финанси“ при СА „Д. А. Ценов“. Защитата се проведе пред научно жури в състав от: проф. д-р Стоян Проданов (Председател на научното жури) - СА „Д. А. Ценов“, гр. Свищов, доц. д-р Анелия Радулова – СА „Д. А. Ценов“, гр. Свищов, проф. д.н. Ваня Банабакова – НВУ „Васил Левски“, гр. Велико Търново, доц. д-р Николай Пенев – Тракийски университет, гр. Стара Загора, доц. д-р Ваня Цонкова – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Велико Търново.

Фокусът на изследването се базира върху управлението на балансовите позиции и механизмите за превенция при банкова несъстоятелност посредством комплекс от мерки и действия с институционален, регулаторен и правозащитен характер, целящи ограничаване на щетите за основните икономически агенти. В структурен аспект дисертационният труд се състои от 190 стр. за чието изграждане са проучени 208 източника от научната периодика. През периода на обучението си в ОНС „Доктор" е участвала с публикации в научни форуми в страната и чужбина и има авторово участие в индексирана в Web of Science студия: „The Bank Insolvency: from Lehman Brothers to COVID-19 (International remarks and National Peculiarities)“. В кариерен план д-р по ик. Кристи Маринова има богат опит във финансово-счетоводното осигуряване на бизнеса, а от пет години заема позицията на синдик на кредитна институция в несъстоятелност. Има придобити магистърски степени по финанси и икономика в УНСС и СА „Д. А. Ценов“.

Същият ден образователна и научна степен „доктор“ бе присъдена на д-р по икономика Николай Тодоров Здравков, който успешно защити дисертационен труд на тема: „Управленски финансов анализ при дистрибуцията на застрахователните продукти и услуги в условията на динамична регулация“, изготвена под авторитетното научно ръководство на проф. д-р Стоян Проданов – ръководител на финансовата катедра. Дисертационният труд е с общ обем от 168 стр. и се фокусира върху управленския финансов анализ, прилаган в застрахователните брокерски фирми и служещ за основа за вземане на стратегически и тактически решения при мениджмънта на тяхната дейност с оглед максимизиране на фирмената стойност.

Научното жури по процедурата бе в състав от проф. д-р Андрей Захариев (Председател на научното жури) и доц. д-р Людмил Кръстев, като представители на СА „Д. А. Ценов“ – Свищов и външни членове проф. д.н. Ваня Банабакова – НВУ „Васил Левски“, гр. Велико Търново, доц. д-р Николай Пенев – Тракийски университет, гр. Стара Загора, доц. д-р Ваня Цонкова – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Велико Търново.

Д-р по ик. Николай Здравков има над 28 годишен опит в сферата на застраховането и на застрахователното посредничество с богат практически и ръководен опит в сферата. Има придобита магистърска степен по  икономика в УНСС и множество специализации. В продължение на 11 години е изп. директор на Asigest Broker, Италия – независима международна група, обединяваща застрахователни брокери в Италия, Германия, Мароко, Сърбия, Румъния, Турция, Албания и България. От 1999 год. до днес е Управител на „Ай енд Джи Иншурънс Брокерс” ООД – международен застрахователен и презастрахователен брокер, с лидерска позиция на българския застрахователен пазар. Печели многократно наградата „Застрахователен брокер на годината“ в различни категории, а през 2019 година е избран за председател на Българската асоциация на застрахователните брокери. Член е на УС на Фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“. В научен план той е автор на 2 самостоятелни статии и 1 доклад, съавтор е в 1 студия и участва в написването на колективна студия в научна конференция, индексирана в WoS – „The Brokerage Insurance Companies under COVID-19 Framework (The Bulgarian experience)“.