#

Д-р по ик. Хазир Гаши от Република Косово защити банкова дисертация към финансовата катедра при СА „Д. А. Ценов“ чрез телемост между три държави (11.12.2020 год.)

Д-р по ик. Хазир Гаши от Република Косово защити банкова дисертация към финансовата катедра при СА „Д. А. Ценов“ чрез телемост между три държави (11.12.2020 год.)
Дата: 11.12.2020 | Преглеждания: (1520)

На насрочено за 11.12.2020 год. заключително заседание на научно жури в зала „Ректорат“ на СА „Д. А. Ценов“ бе присъдена с пълно мнозинство образователната и научна степен „доктор“ на Хазир Хафир Гаши от Република Косово. Заседанието се проведе под председателството на проф. д-р Андрей Захариев и при членове на журито проф. д-р Стоян Проданов (ръководител на катедра „Финанси и кредит“), проф. д-р Роберт Димитровски (директор на Научния институт за управление и знание в Скопие,  Република Северна Македония), доц. д-р Николай Пенев Иванов (зам.-декан по учебна дейност на Стопанския факултет на Тракийския Университет, гр. Стара Загора) и доц. д-р Любомир Любенов от РУ „Ангел Кънчев“. Заради извънредната епидемична обстановка заседанието се проведе чрез видеоконферентен телемост между три държави (България, Северна Македония и Косово) и пет града (Свищов, Русе, Стара Загора, Скопие и Прищина).

Защитеният докторат на тема ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД БАНКОВИЯ МЕНИДЖМЪНТ В УСЛОВИЯТА НА ПРИЛАГАНЕ НА НОВИТЕ БАЗЕЛСКИ СТАНДАРТИ” бе в обем от 235 стандартни страници в т.ч. въведение, три глави, заключение и  библиография, подкрепени от 18 фигури, 13 таблици и библиография със 160 източника. Особен момент в докторантурата на Хазир Гаши е факта, че за първи път имаме триумвират от научни ръководители в лицето доц. д-р Жельо Вътев, който поема дисертанта при зачисляването му на 26.03.2019 год. и след излизане в творчески отпуск предава през пролетта на 2020 год. щафетната палка на проф. д-р Йордан Василев от катедра „Обща теория на икономиката“ и на доц. д-р Ангел Ангелов от катедра „Финанси и кредит“.

В дисертационния труд се анализира регулацията на банките чрез анализ на мерките, които се използват за регулиране на рисковете и тяхното влияние върху дейността на кредитните институции с акцент върху Базелските стандарти. Извършва се идентификация и количествено определяне на положителните и отрицателните аспекти на регулаторните мерки чрез преглед на въздействието върху балансовите позиции, финансовите резултати и ефективността. Целта на дисертационния труд е „…анализ на силата и въздействието на регулаторните мерки върху функционирането на банковия сектор (по примера на Република Северна Македония)“. В подкрепа на дисертацията са представени седем публикации, вкл. изнесени на авторитетни научни форуми, от тях 4 са самостоятелни и 3 в съавторство. Авторефератът към дисертацията е достъпен публично на страницата на СА „Д. А. Ценов“, заедно с рецензиите и становищата на членовете на научното жури.

В биографията на дисертанта, който е роден през 1963 год. и има четири дъщери и един син впечатлява неговата силна ангажираност с образователната система на Република Косово. Той е нает в колежа Riinvest в Прищина, където е ангажиран като преподавател и като заемащ ръководни позиции в колежа. Има дългогодишен опит в сферата на образованието от 1992 г. Първоначално е бил преподавател в Гимназията по икономика във Урочище, а след това от 1997 г. е асистент в Прищинския университет. От 2008 г. започва ангажимента си в Института за изследвания и развитие RIINVEST в Прищина, където участва в редица проекти и сред най-важните са: Проект DELTA за подпомагане на някои общини в Косово при изготвянето на стратегии за местно икономическо развитие; Проект за развитие на енергийния баланс в Косово с Министерството на енергетиката и минното дело; Обучения като сертифициран обучител за ECDL (компютърни курсове, където са обучени над 4000 кандидати). Той е също съразработчик и дистрибутор на бизнес софтуер, наречен FINNET, който в момента се използва от над 300 компании. Бил е ангажиран като обучител на ИТ учители за системата за управление на обучението и създаването на електронно съдържание, изпълнението на проекта ICT-KOSEU (финансиран от Комисията на ЕС), за учители в гимназията в Косово. Д-р по ик. Хазир Гаши е акредитиран от косовското министерство на търговията и индустрията като съветник и обучител на схемата за консултиране и обучение на косовски ваучери. Акредитиран обучител е на обучители за признаване на предишно обучение от Националния орган за квалификация.

В специален слайд д-р Гаши отправи вербално лични благодарности, адресирани към:

Първо. За сътрудничеството и научна подкрепа към ръководителите деканът проф. д-р Андрей Захариев и ръководителя на катедрата Проф. д-р Стоян Проданов;

Второ. Към менторите: проф. д-р Йордан Василев, доц. д-р Ангел Ангелов и доц. д-р Жельо Вътев;

Трето. Към уважаемите членове на журито: проф. д-р Роберт Димитровски от IKM Скопие, доц. д-р Любомир Димитров Любенов, Русенски университет – Русе и доц. д-р Николай Пенев Иванов Тракийски университет - Стара Загора;

Четвърто. Семейството: Родителите ми Хафир и Хабибе за любовта и положения труд за мен; Съпругата ми Мирисаде за голяма подкрепа и вдъхновение.

Пето. За разбирането и любовта от децата с техните съпрузи Лири, Арсим, Албана, Салихе и Малесоре, както и внуци, братя, сестри и цялото разширено семейство.

Към този емоционален момент бе добавено и изказването на научния ръководител доц. д-р Ангел Ангелов, който има лична пионерна ангажираност като научен ръководител на чуждестранен докторант към катедра „Финанси и кредит“, където в момента сред над шестдесетте зачислени дисертанти има докторанти от Турция, Израел, Канада, Северна Македония и Косово.

След успешните защити в годините от създаването на първата българска финансова катедра на докторанти от САЩ, Япония, Виетнам и страни от африканския континент се потвърждава наличието в СА „Д. А. Ценов“ на водещо международно ориентирано научно звено с капацитет за преподаване, обучение и научно ръководство в трите степени – „бакалавър“, „магистър“ и „доктор“ за кандидати от целия свят.

Благодарение на проф. Роберт Димитровски и проф. д. н. Борислав Борисов (председател на Общото събрание на СА „Д. А. Ценов“) в свищовската академия са приети като докторанти в платена задочна форма на обучение граждани на Република Сърбия, Република Северна Македония, Република Албания и Република Косово. Към края на 2020 год. в СА „Д. А. Ценов“ се обучават над 120 докторанти, с научни ръководители от катедрите с акредитирани докторски програми. Предстои прием на близо 40 нови докторанти в рамките на държавната поръчка за ОНС „Доктор“ за 2020/2021 уч. год. и облекчаване на условията за присъствено полагане на изпити в присъствен формат в рамките на държавната здравеопазна политика и извънредната епидемична обстановка.

През месец февруари 2020 год. в рамките на работно посещение на проф. Роберт Димитровски в Свищов бе подписан договор за сътрудничество между Научния институт за управление и знание (Скопие, Република Северна Македония) и Фондация „Проф. д-р Минко Русенов“. Една от целите на договора е провеждането на мероприятия от страна на Института по популяризиране сред потенциални кандидати в Република Северна Македония на възможностите за обучение в бакалавърска, магистърска и докторска степени в СА „Д. А. Ценов“. На база на привлечени целеви дарения фондацията ще обезпечи ресурсно постигането на поставената цел.