Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките отбеляза 75 години от създаването си с тържествено честване в Академията. Директорът на Института проф. Ирена Зарева направи приветствие и припомни, че идеята за създаването на Института се заражда през 1947 г., а през 1949 г., с решение на Управителния съвет на БАН, е утвърден като звено на Академията. От създаването си до сега, той е научното звено при БАН, което извършва фундаментални и приложни изследвания в областта на икономическите науки. Модератор на събитието бе проф. Митко Димитров, директор на ИИИ-БАН в периода 1999-2016 г. и главен редактор на списание „Икономически изследвания“.
От името на ръководството на БАН поздравителен адрес поднесе зам.-председателят на Академията чл.-кор. Стефан Хаджитодоров и председателят на Общото събрание проф. Васил Киров. Заместник-министрите на образованието и науката и на икономиката и индустрията акад. Николай Витанов и Николай Павлов отправиха приветствия. На тържеството присъстваха представители на министерства, държавни агенции, висши училища, работодателски организации, бизнес структури и НПО, експерти и партньори по научни проекти и на институти на БАН.
Прочетен беше поздравителен адрес от президента Румен Радев по случай 75-годишнината от основаването на Института. “Приветствам Ви за усилията, които полагате в посока подпомагане икономическото развитие на страната ни и успешното интегриране в структурите на ЕС“, се посочва в текста. „Оценявам високо ангажираността ви към наболелите проблеми и актуалните социално-икономически процеси, както и всеотдайността, с която търсите верните на България решения“, отбелязва още президентът.
От името на академична фондация „Проф. д-р Минко Русенов“ бе изпратен поздравителен адрес с тематичен подарък – барелеф от художника Красимир Кунчев. Подаръкът от фондацията бе поставен на представително място на президиума в зала „Марин Дринов“ на БАН. В подписания от председателя на УС на фондацията проф. Андрей Захариев адрес бе отбелязано: „Приемете изваяния от длетото на художника Красимир Кунчев барелеф като израз на признание от свищовската финансова школа и следовници на проф. д-р Минко Русенов за вашия принос в развитието на икономическата наука в България и по света.“
За изминалите 75 години Институтът за икономически изследвания се утвърждава като признат независим национален научноизследователски център, чиято експертиза се цени високо от държавната администрация, бизнеса и научната общност в страната и чужбина. Научните му екипи участват в разработването на проекти с национално и международно значение.
Институтът е сред водещите икономически научни организации в страната по публикации и цитирания, регистрирани в международната база данни за икономическа литература RePec, както и утвърден експертен център за консултации в областта на икономическата политика и бизнеса.
Запазена марка на Института е Годишният доклад “Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания“ – първото по рода си издание за състоянието на българската икономика, в което се прогнозират и перспективите за развитието й в средносрочен план.
Институтът е търсен и заради научната си експертиза от министерства, държавни агенции, бизнес структури и неправителствения сектор. Неговите учени участват в разработването, актуализацията и оценяването на национални стратегически документи, изготвят експертни доклади с анализи, оценки и препоръки в отговор на заявени потребности от страна на възложителите, канени са и включвани в дейността на съвети, комисии и работни групи към различни международни и български институции.
ИИИ поддържа партньорска мрежа със сродни организации от Европа и Азия – има подписани споразумения за сътрудничество със съответните институти от национални академии и висши училища от Италия, Полша, Словакия, Румъния, от Виетнам, Китай, Корея и др. Успешно продължава и работата на създадения към Института Ресурсен център за икономически изследвания на Азия.
Институтът е призната образователна структура за подготовка на български и чуждестранни докторанти. В него се провежда обучение по 6 докторски програми, получили програмна акредитация за придобиване на образователната и научна степен “Доктор” в професионално направление 3.8. Икономика. Издател е на висококачествена научна продукция, сред които специализирани монографии, сборници и реномираните научни списания „Икономически изследвания“ и „Икономическа мисъл”.
Годишнината на института съвпадна със 155-те години от създаването на БАН. Пръв директор на Института е акад. Иван Стефанов, като в него са работили редица изтъкнати учени икономисти, сред които акад. Жак Натан, акад. Евгени Матеев, акад. Евгени Каменов, чл.-кор. Тодор Владигеров, чл.-кор. Кръстю Добрев, чл.-кор. Веселин Никифоров, чл.-кор. Иван Ангелов, проф. Кирил Киряков, проф. Асен Чакалов, проф. Петър Шапкарев, проф. Добри Брадистилов, проф. Тодор Вълчев, проф. Стефан Стоилов, проф. Ал. Димитров, проф. Гарабед Минасян, доц. Петър Добрев и много други.
В научния състав на института към датата на честването на 21.10.2024 г. са включени 19 професори, 17 доценти, 13 главни асистенти и 3 асистенти.
Свързани новини
БАН: „Институтът за икономически изследвания отбеляза 75 години от създаването си“