Доц. Стоян Проданов от финансовата катедра в Свищов и изпълнителен директор на „БулИнс“ АД взе успешно участие в проведения на 13 май 2018 г. традиционен варненски маратон. С време от 2 часа и 4 мин. на дистанцията от 21 км. свищовският участник представи достойно преподавателската гилдия на СА „Д. А. Ценов“ – Свищов. Стартът на състезанието бе даден в 09:30 часа на площад „Независимост”, до Варненската Опера, като трасето премина през централната пешеходна зона на Варна и Морската градина.
По данни на организаторите доц. Стоян Проданов е и единственият хабилитиран участник в дългите дистанции на трасето (21 км. и 42 км.).
Победител в маратонската дистанция е италиенецът Ахмед Насеф с време от 2 часа 22 мин. и 55 сек., следван от кенийците Абел Роб с време 2 часа 23 мин. и 13 сек. и Хисеа Киплагат с време от 2 часа 23 мин. и 16 сек. Победител на дистанцията от 21 км. е кениецът Даниел Чеболей.
Доц. Проданов е преподавател в катедра „Финанси и кредит“ от 1993 г. С докторска степен от 20.06.2000 г. (със защитена дисертация на тема „Модели за рационализиране на инвестиционните решения“) и хабилитация по „Финанси, парично обращение, кредит и застраховка“ (от 30.04.2002 г.) доц. Стоян Проданов е водещ лектор по учебните дисциплини „Инвестиции“, „Управление на портфейла“, „Капиталово бюджетиране“ и „Анализ ползи – разходи“. Доц. Проданов е пети последователен мандат общински съветник в Общински съвет – Свищов (от 1999 г.). Вече десет години доц. Проданов е пряко ангажиран с управлението на водещо дружество в сектор „Общо застраховане“ и дава своя принос както за стабилността и развитието на финансовата система, така и за подпомагането на кариерното развитие на възпитаници на СА „Д. А. Ценов“ – Свищов.
http://finance1952.com/sub/bg/55/finance-carrier
Неговата страст към спорта преминава и през футболния терен, където успешно защитава цветовете на отборите от СА „Д. А. Ценов“, на „БулИнс“ АД или на Общински съвет – Свищов. Доц. Проданов е основател, първи председател и настоящ почетен председател на Съвет по туризъм – Свищов, където успешно се изявяват групите от реанактори „Първи италийски легион“ и „Първа тракийска кохорта“, вкл. и с поредица от впечатляващи участие в задгранични фестивали за опазване на културно-историческото наследство.
http://finance1952.com/article/bg/1460/boen-legion-ot-studenti-i-prepodavateli
Негови инициативи за разработка на проекти от Община Свищов за грантово финансиране на археологическите разкопки при античния град Нове намериха подкрепа от управляващи органи по оперативни програми и доведоха от превръщане на Нове в съвременен привлекателен археологически обект с две хилядолетна история. Част от инициативите, свързани с Нове е и фестивала „Орел на Дунава“, чието начало е поставено през 2008 г. в Свищов.
Четиринадесетото издание на Фестивала (при 11 летни издания и 3 есенни) на античното наследство „Орел на Дунава“ ще се проведе от 8-ми до 10-ти юни 2018 г. и ще включва над 260 реенактори от Италия, Украйна, Румъния и България. Сред групите, заявили участие в ХIV Фестивал са най-влиятелната група за антични исторически възстановки в Европа, „Групо Сторико Романо” от Рим, Италия, атрактивните румънски групи за възстановки Garda Apulum, Legio XIII Gemina, Асоциация „Данаис”. Виртуозните ездачи от „Багатур” и Уникалното огнено шоу на Oгненa група „Феникс” от Козлодуй и тази година ще застанат до домакините - свищовските реенактори от „Първи Италийски легион”, за да представят най-доброто от българските възстановки на свищовска сцена. За пръв път ще бъде представен старинен северен фолклор на викингите: Бурдоны Черна/Burdony Cherna (Украйна). В програмата са заложени както утвърдени събития като голямата битка на римляни и варвари, антични танци, демонстрации по виртуозна конна езда, парад по улиците на Свищов, така и новости. На сцената на Нове се очаква популярният кулинарен експерт и ТВ водещ Лео Бианки да представи Походната кухня на Лео и да журира кулинарната битка между участващите исторически групи, което ще завърши с масова дегустация от публиката.
Организатори на събитието са Община Свищов, Исторически музей - Свищов и Съвет по туризъм - Свищов. По време на фестивала, кметът на Свищов ще връчи традиционните награда "Орел на Дунава" за принос в популяризирането на българското културно и награда "Орел на Дунава" за принос в опазването на културното наследство.
Лауреат на Златния орел за опазване на културно-историческото наследство е един от най-изтъкнатите български историци и археолози проф. Николай Овчаров. Лауреат на Златния орел за популяризиране на българската култура е Н. Пр. Камило Цуколи, посланик на Суверенния орден на Малта в България.
Със своята широка обществена и професионална ангажираност доц. Стоян Проданов е пример за академичната гилдия и младите студенти. Неговото участие във варненския маратон заслужи адмирации от останалите участници и публиката.