Университет „Есенюрт“ в Истанбул бе домакин на втората съвместна заключителна конференция по екологичния Erasmus+ проект „Тристранен подход към кръговата икономика: перспективи за академичната общност, бизнеса и обществото като цяло“ (CRCLEcon: 2022-1-BG01-KA220-HED-000085464, www.https://circlecon.eu/). В кампуса на Университет „Есенюрт“ в Истанбул си дадоха среща над 50 представители на бизнеса, публичната администрация и образователната сфера. С добре дошли направи обръщение към участниците ректора на висшето училище проф. д-р Suleyman Ozdemir.
От страна на контрактора по проекта СА „Д. А. Ценов“ форумът бе приветстван от проф. д-р Андрей Захариев – ръководител на екипа от свищовски изследователи. Той отправи думи на благодарност към партньорите от Румъния, Сърбия и Турция за постигнатите резултати от двугодишния проект. Работата по проекта на екипите от четирите балкански университета се измерва с 15 изследователски монографии, учебници и справочници, издадени на 5 езика (английски, български, сръбски, румънски и турски). Те са публикувани от издателства в Свищов, Ниш, Букурещ и Истанбул с ISBN от националните библиотеки на България, Сърбия, Румъния и Турция. Като част от работната програма по проекта са организирани и проведени 6 работни семинара, 4 транснационални срещи за администриране на проекта и 2 съвместни заключителни конференции (в Свищов и Истанбул). Учени от екипите на партньорите са публикували научни доклади и статии в престижни списания и конференции. Създаден е сайт на проекта с дигитално учебно съдържание и мултиезикова интерактивност.
В рамките на конференцията институционалните партньори последователно анонсираха постигнатите резултати. Всеки от тях представи отпечатания комплект основни книги на родните езици на партньорите – турски, сръбски, румънски и български.
Екипът изследователи от турска страна бе воден от гл. ас. д-р Ahmed Munir Gokmen, координатор на проекта за Университет „Есенюрт“ в Истанбул. Той изнесе подробна презентация за работата множество турски учени и администратори по проекта. Заедно с него бяха и авторите на изследвания за турския опит в кръговата икономика гл. ас. д-р Yasemin Sarici и гл. ас. д-р Saban Onur Viga.
Румънската делегация бе водена от ректора на Артифекс Университет в Букурещ проф. д-р Alexandru-Lucian Manole, който изнесе презентация заедно с доц. д-р Catalin Deatcu-Gavril. В екипа от румънска страна бяха включени доц. д-р Andrei Buiga, д-р Veronica Vasile, както и администраторите на проектни дейности Maria-Valeria Popescu и Elena Deatcu-Gavril.
Сръбската делегация бе водена от проф. д-р Maja Ivanovic-Djukic, координатор на проекта за Нишкия университет, която изнесе и презентация за приноса на нейния екип. В Истанбул заедно с проф. Maja Ivanovic-Djukic бяха проф. д-р Tatjana Stevanovic, проф. д-р Marija Radosavljevic и изследовател докт. Miljana Talic.
За българския екип, включващ гл. ас. д-р Петко Ангелов (координатор на българския екип по проекта), ст. преп. д-р Маргарита Михайлова (международен секретар на проекта и стилов редактор на интелектуалните резултати на английски и български език) и проф. д-р Стоян Проданов (рецензент на книгите с изследвания за кръговата икономика), презентация изнесе проектния ръководител проф. д-р Андрей Захариев. Той представи в ретроспекция всички проведени работни семинари и постави акцент върху мултиезиковия интелектуален продукт. Чрез написаните и публикувани книги множество добри примери за рециклиране на базисните материали стъкло, хартия, метали и пластмаса стават достъпни на родните езици на страните-партньори.
На финала на форума проф. д-р Андрей Захариев даде поредна висока оценка на партньорите от Истанбул и Букурещ, за които това се явява първи проект по ключова дейност 2 „Сътрудничество между организации и институции“, сектор „Висше образование“ по програма Еразъм+. Участниците във форума получиха осигурените от домакините промоционални комплекти по проекта.
При посещението на чуждестранните делегации в залата на сената на университета-домакин бе проведена среща с ректора проф. д-р Suleyman Ozdemir и зам.-ректора проф. д-р Dincer Atli. В рамките на срещата бе подписан двустранен договор за международно сътрудничество между Университет „Есенюрт“ в Истанбул и Артифекс Университет в Букурещ. Пожелания с подпис в почетната книга на университета-домакин положиха проф. д-р Alexandru-Lucian Manole и проф. д-р Андрей Захариев.